
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Transmission | manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Showa 45 mm upside down forks, manual preload, rebound damping and compression damping adjustment |
| Rear Suspension | Showa suspension unit, manual preload and rebound damping adjustmen |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo radial-type monobloc, with 4 pistons. Multi-mode ABS, Optimized Cornering ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Brembo with single pistons. Multi-mode ABS, Optimized cornering ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Seat Height | 33.5 in |
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.6" h |
| Rake / Trail | 79° |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 443.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 HONDA Talon1000X4 use?
A 2026 HONDA Talon1000X4 uses Unknown.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Push start?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Navigation?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Tow package?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Head up display?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Cooled seats.

