
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.4" w x 43" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda Rebel 500 use?
A 2026 Honda Rebel 500 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Rebel 500 have?
The 2026 Honda Rebel 500 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Rebel 500 have?
The 2026 Honda Rebel 500 is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Rebel 500 have?
The 2026 Honda Rebel 500 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Rebel 500?
The 2026 Honda Rebel 500 has floorplan CMX500AT.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Push start?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Navigation?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Tow package?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Head up display?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Rebel 500 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Rebel 500 is not equipped with Cooled seats.

