
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet clutch with an anti-hopping function, hydraulic activation |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever, central spring strut, standard diameter 37 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminum single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever, WAD spring strut, spring preload continuously and hydraulically adjustable |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 46.6" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 31.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
What type of fuel does a 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT use?
A 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Backup camera?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Heated seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Android Auto?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Push start?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Navigation?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Leather seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Third row seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Tow package?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Head up display?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Cooled seats.

