
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.2" h |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS use?
A 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT IRS EPS is not equipped with Cooled seats.

