
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.9" w x 30.5" h |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Storage Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models; 600 pounds for CA model |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb. (363 kg) |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-Mounted Instrument Cluster with Analog Speedometer and Tachometer; Fuel Gauge, Range, Odometer and Current Gear |
| Magneto | 850 W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay integration; Power Windshield; Highway Bars; Vinyl Gunfighter Style Seat; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 400 Watt Powerband Audio System with AM/FM, Bluetooth, USB, Smartphone Compatible Input, and Weatherband; 12V Charging Port |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping adjustment; Dynamix and Ride Command Push Button Controls |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF50F use?
A 2026 Honda CRF50F uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda CRF50F have?
The 2026 Honda CRF50F is equipped with a 49cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF50F have?
The 2026 Honda CRF50F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF50F have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF50F have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF50F have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF50F have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF50F have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF50F have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF50F have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF50F have Push start?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF50F have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF50F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF50F have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF50F have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF50F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF50F have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF50F have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF50F have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF50F have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF50F have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF50F is not equipped with Cooled seats.


