
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link Balance Free Rear Shock with spring preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.2" w x 55.9" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2026 HONDA CRF300L Rally use?
A 2026 HONDA CRF300L Rally uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 HONDA CRF300L Rally?
The 2026 HONDA CRF300L Rally has floorplan CRF300LRAT.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Push start?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Navigation?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Tow package?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Head up display?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Cooled seats.

