
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Hydraulically controlled slipper and self-servo wet multiplate clutch. Self bleeding master cylinder |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | 5-spokes light alloy. Pirelli Diablo Rosso IV tyres. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 49.9" h |
| Rake / Trail | 94° |
| Wheelbase | 57.7 in (1,465 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | 4.3 TFT colour display |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 450R use?
A 2026 Honda CRF 450R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 450R have?
The 2026 Honda CRF 450R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 450R have?
The 2026 Honda CRF 450R is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 450R have?
The 2026 Honda CRF 450R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 450R have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 450R is not equipped with Cooled seats.

