
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 46.1" h |
| Seat Height | 27.2 in |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 150R Expert use?
A 2026 Honda CRF 150R Expert uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 150R Expert have?
The 2026 Honda CRF 150R Expert has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 150R Expert have?
The 2026 Honda CRF 150R Expert is equipped with a 150cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 150R Expert have?
The 2026 Honda CRF 150R Expert is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda CRF 150R Expert?
The 2026 Honda CRF 150R Expert has floorplan CRF150RBT.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 150R Expert have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 150R Expert is not equipped with Cooled seats.

