
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | 2 x wet, multiplate dual clutch transmission |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork with adjustable spring preload |
| Rear Suspension | Pro-Link single Showa shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single piston. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Multi-spoke cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.9" w x 43.8" h |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Rake / Trail | 108° / 4" |
| Wheelbase | 60.4 in (1,535 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.39 gal (20.4 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs (248 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Duration: Transferable, two years included, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | LED |
| Instrumentation | 6.5 inch TFT Touch Panel Multi informaiton display and secondary LCD meter |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR600RR use?
A 2026 Honda CBR600RR uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Push start?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Cooled seats.

