
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.6" w x 45" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP use?
A 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have?
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have?
The 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Push start?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR1000RR-R Fireblade SP is not equipped with Cooled seats.

