
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Single-disc dry clutch, hydraulically operated |
Suspension
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Rear Suspension | Die-cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front Travel | 1.4 in (35 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (135 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/70-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 27° / 5" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,637 mm) |
| Seat Height | 30.3 in (770 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6.3 gal (24 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 779.3 lbs (353.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 HONDA CBR1000RR ABS use?
A 2026 HONDA CBR1000RR ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have?
The 2026 HONDA CBR1000RR ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have?
The 2026 HONDA CBR1000RR ABS is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have?
The 2026 HONDA CBR1000RR ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Push start?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Navigation?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Tow package?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Head up display?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CBR1000RR ABS have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CBR1000RR ABS is not equipped with Cooled seats.

