
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 200/55-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.7" w x 49" h |
| Seat Height | 29.3 in (744 mm) |
| Rake / Trail | 30.5° / 4" |
| Wheelbase | 66.7 in (1,694 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 HONDA XR650L use?
A 2025 HONDA XR650L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 HONDA XR650L have?
The 2025 HONDA XR650L has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA XR650L have?
The 2025 HONDA XR650L is equipped with a 644cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA XR650L?
The 2025 HONDA XR650L has a wheelbase of 57.3.
What type of engine does the 2025 HONDA XR650L have?
The 2025 HONDA XR650L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA XR650L have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA XR650L have Backup camera?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA XR650L have Heated seats?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA XR650L have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA XR650L have Android Auto?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA XR650L have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA XR650L have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA XR650L have Push start?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA XR650L have Navigation?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA XR650L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA XR650L have Leather seats?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA XR650L have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA XR650L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA XR650L have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA XR650L have Third row seats?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA XR650L have Tow package?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA XR650L have Head up display?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA XR650L have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Cooled seats.

