
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 7.8 in (198 mm) |
| Rear Travel | 8.2 in (208 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Front Tire | 26/9-12 |
| Rear Tire | 26/11-12 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 41.8" w x 68.5" l x 42.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (613 mm) |
| Seat Height | 31.1 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Honda TRX 250X use?
A 2025 Honda TRX 250X uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2025 Honda TRX 250X fuel capacity?
A 2025 Honda TRX 250X has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda TRX 250X have?
The 2025 Honda TRX 250X has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Honda TRX 250X have?
The 2025 Honda TRX 250X is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda TRX 250X cooled?
The 2025 Honda TRX 250X is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda TRX 250X have?
The 2025 Honda TRX 250X is equipped with a Carburetor fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda TRX 250X have?
The 2025 Honda TRX 250X is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda TRX 250X compression ratio?
The 2025 Honda TRX 250X has a compression ratio of 9.2:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda TRX 250X have?
The 2025 Honda TRX 250X is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda TRX 250X have?
The 2025 Honda TRX 250X is equipped with Sealed Drum rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Honda TRX 250X?
The 2025 Honda TRX 250X has floorplan TRX250XS.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Backup camera?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Heated seats?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Android Auto?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Bluetooth?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Keyless entry?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Push start?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Navigation?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Leather seats?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Third row seats?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Tow package?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Head up display?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda TRX 250X have Cooled seats?
No, the 2025 Honda TRX 250X is not equipped with Cooled seats.

