
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Wheels | Spoked wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 75.4" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve use?
A 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve uses Gasoline with fuel tank capacity up to 7 gallons.
What is the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve fuel capacity?
A 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve has the fuel capacity of 7 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have?
The 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have?
The 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is equipped with a Longitudinally mounted parallel-twin four-stroke engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve?
The 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve has a wheelbase of 87.6.
What type of engine does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have?
The 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Push start?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.

