
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48.5" w x 49" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe uses Gasoline.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Cooled seats.

