
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork, adjustable preload and rebound damping |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.3" length |
| Seat Height | 25 in (635 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Cooled seats.

