
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with twin air-assisted shocks, with 4-way rebound damping |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 75.8" h |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Seat Height | 37.7 in |
| Rake / Trail | 173° |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 242 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe uses Unknown.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-5 Deluxe is not equipped with Cooled seats.

