
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Light Weight Boxed Dual A-Arm with 3 piece Stabilizer Bar and 27.0 in (68.6 cm) *Usable Travel, 22.25 in (56.5 cm) Wheel Travel, Unitized Hubs |
| Rear Suspension | Boxed Trailing Arm with Toe Link, High-Clearance Radius Rods, and 3 Piece Stabilizer Bar and 29.0 in (73.7 cm) *Usable Travel, 24.5 in (62.2 cm) Wheel Travel, Unitized Hubs |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Triple-Bore Calipers; Aluminum Top Hat Rotor |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Calipers; Aluminum Top Hat Rotor |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 56.4" h |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 2,144 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2025 Honda use?
A 2025 Honda uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda have?
The 2025 Honda has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda have?
The 2025 Honda is equipped with a 1833cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2025 Honda have?
The 2025 Honda is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda?
The 2025 Honda has floorplan GL18TDS.
Does the 2025 Honda have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda have Backup camera?
No, the 2025 Honda is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda have Heated seats?
No, the 2025 Honda is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda have Android Auto?
No, the 2025 Honda is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda have Bluetooth?
No, the 2025 Honda is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda have Keyless entry?
No, the 2025 Honda is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda have Push start?
No, the 2025 Honda is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda have Navigation?
No, the 2025 Honda is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda have Leather seats?
No, the 2025 Honda is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda have Third row seats?
No, the 2025 Honda is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda have Tow package?
No, the 2025 Honda is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda have Head up display?
No, the 2025 Honda is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda have Cooled seats?
No, the 2025 Honda is not equipped with Cooled seats.

