
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 56.4" h |
| Seat Height | 32.7 in |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary use?
A 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have?
The 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have?
The 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is equipped with a 1833cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have?
The 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Backup camera?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Heated seats?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Android Auto?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Push start?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Navigation?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Leather seats?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Third row seats?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Tow package?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Head up display?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Goldwing Tour DCT 50th Anniversary is not equipped with Cooled seats.


