
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch. Wet multi-disc, manual. |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 32.7 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Honda FourTrax Rancher use?
A 2025 Honda FourTrax Rancher uses Gasoline.
What is the 2025 Honda FourTrax Rancher fuel capacity?
A 2025 Honda FourTrax Rancher has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda FourTrax Rancher?
The 2025 Honda FourTrax Rancher has a wheelbase of 50.
What type of engine does the 2025 Honda FourTrax Rancher have?
The 2025 Honda FourTrax Rancher is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Backup camera?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Heated seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Android Auto?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Bluetooth?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Keyless entry?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Push start?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Navigation?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Leather seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Third row seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Tow package?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Head up display?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda FourTrax Rancher have Cooled seats?
No, the 2025 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Cooled seats.

