
Drivetrain
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 250F use?
A 2025 Honda CRF 250F uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CRF 250F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 250F has the fuel capacity of 2 gallons.
What engine does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 250F?
The 2025 Honda CRF 250F has a wheelbase of 55.9.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 250F have?
The 2025 Honda CRF 250F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 250F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 250F is not equipped with Cooled seats.

