
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Clutch | Automatic |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, adjustable for preload, rebound and compression |
| Rear Suspension | Linked-type Monocross shock, adjustable preload and rebound |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Bridgestone Battalax Hypersport S22 E tires |
| Front Tire | 120/70-ZX17 |
| Rear Tire | 180/55-ZX17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.7" w x 60.7" l x 36.3" h |
| Seat Height | 25.9 in |
| Rake / Trail | 23.7° / 4" |
| Wheelbase | 54.9 in (1,394 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 110F use?
A 2025 Honda CRF 110F uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2025 Honda CRF 110F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 110F has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 110F?
The 2025 Honda CRF 110F has a wheelbase of 41.9.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 110F cooled?
The 2025 Honda CRF 110F is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a Injection. 19mm throttle bore fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2025 Honda CRF 110F compression ratio?
The 2025 Honda CRF 110F has a compression ratio of 9.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with Expanding brake (drum brake) front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Cooled seats.

