
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic |
| Chain Type | O-ring-sealed chain; 15T/40T |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 14:48 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 0.966 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 70/100-14 |
| Rear Tire | 80/100-12 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Wheel | 1.60 x 21" |
| Rear Wheel | 2.15 x 18" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.7" w x 60.7" l x 36.3" h |
| Wheelbase | 41.9 in (1,064 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Rake / Trail | 25.4° / 2" |
| Seat Height | 25.9 in (657 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 712 lbs (1,570 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Storage Capacity | 100.5 gal (380.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs (76.7 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | Front lighting output 140-W, LED signature, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A), USB Port (10-A) x 4 |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 110F use?
A 2025 Honda CRF 110F uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CRF 110F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 110F has the fuel capacity of 1 gallons.
How much torque does a 2025 Honda CRF 110F have?
A 2025 Honda CRF 110F has 9 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 110F?
The 2025 Honda CRF 110F has a wheelbase of 41.9.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda CRF 110F cooled?
The 2025 Honda CRF 110F is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a Injection. 19mm throttle bore fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2025 Honda CRF 110F compression ratio?
The 2025 Honda CRF 110F has a compression ratio of 9.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with Expanding brake (drum brake) front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Cooled seats.

