
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.8" w x 36.4" h |
| Seat Height | 27.4 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 110F use?
A 2025 Honda CRF 110F uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CRF 110F fuel capacity?
A 2025 Honda CRF 110F has the fuel capacity of 1 gallons.
How much torque does a 2025 Honda CRF 110F have?
A 2025 Honda CRF 110F has 9 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CRF 110F?
The 2025 Honda CRF 110F has a wheelbase of 41.9.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 110F have?
The 2025 Honda CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 110F is not equipped with Cooled seats.

