New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Chain Type | Shaft |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Wheel | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 42.7" h |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds (49 states) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (27.3L) Rear Dry Storage |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Storage Capacity | 100.5 gal (380.4 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Features | Other Standard: 7" Glove Touch Display, Plow Mode, Group Ride, GPS Navigation, Bluetooth, 3,500 lb. Polaris HD Winch with Auto Stop and Synthetic Rope, Front Trail Bumper, Front and Rear Rack Extenders, Painted Plastics, Painted Springs, In Pod USB Charger, PIN Activated Secrity System (P.A.S.S.), Front and Rear A-Arm Guards |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Honda CB1000 Hornet SP use?
A 2025 Honda CB1000 Hornet SP uses Unknown.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Push start?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Navigation?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Tow package?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Head up display?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Cooled seats.

