
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 82.3" l x 44.3" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (410 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT use?
A 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT uses Gasoline.
What engine does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with a 1833cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have?
The 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Backup camera?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Heated seats?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Android Auto?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Push start?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Navigation?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Leather seats?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Third row seats?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Tow package?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Head up display?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Goldwing Tour Automatic DCT is not equipped with Cooled seats.

