
Drivetrain
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #525 Chain; 15T/45T |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 13:45 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent, Arched Lower A-arms |
| Rear Suspension | Self-Leveling Independent, Arched Lower A-arms |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2 in Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5 in Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN | Tire Ply Rating: 8-Ply Rated |
| Rear Tire | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN | Tire Ply Rating: 8-Ply Rated |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48.8" w x 48.2" h |
| Seat Height | 32.4 in |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 81 in (2,060 mm) |
| Ground Clearance | 14 in (360 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 578 lbs (1,275 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 11.1 gal (42.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
Weights
| Dry Weight | 1,970 lbs (894 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Features | Polaris HD 4,500 Lb. Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Arched A-Arms, Nivomat Self-Leveling Suspension, Polaris Engine Braking System with Active Descent Control, Premium Pro-Shield Cab, Doors with Power Windows, Tip-Out Glass Windshield with Wiper, Rear Glass Panel, Dome Light, Rearview Mirror, Heat, AC, Defrost, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Premium Steering Wheel and Interior Accents, Polaris PulseElectrical Systemwith 6-Position Underhood Busbar and 6-Position Roof Busbar, Standard In-Dash SAE Charge Port, In Dash Speakers, Front & Rear Cameras, 7" Glove Touch Display: Plow Mode, Group Ride, GPS Navigation, Bluetooth, AM/FM Radio ,Switched 15amp 12V Auxiliary Power outlet in Box, Switched Rear Facing LED Cargo/Work light, Added Accy Switch Panel (4 switch locations), Equipped with Connected, NFC Front Badge, NorthStar Badge, *Connectivity with Ride Command+. *Not available in International locations |
| Lighting | Dual LED Headlights |
| Steering | Tilt: Standard |
| Instrumentation | 7 Display Powered by RIDE COMMAND: Plow Mode, Group Ride, GPS Navigation, Bluetooth, AM/FM Radio; Factory Rear Camera; Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, 2 DC Outlets, USB Charge Port |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2024 Honda FourTrax Recon use?
A 2024 Honda FourTrax Recon uses Gasoline.
What type of engine does the 2024 Honda FourTrax Recon have?
The 2024 Honda FourTrax Recon is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Backup camera?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Heated seats?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Android Auto?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Bluetooth?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Keyless entry?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Push start?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Navigation?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Leather seats?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Third row seats?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Tow package?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Head up display?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Cooled seats?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Cooled seats.

