
Drivetrain
| Transmission | 6 SPEED |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | 4-link Torsional Trailing-arm X (TTX) with sway bar |
| Front Travel | 8.5 in (216 mm) |
| Rear Travel | 9.1 in (231 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM Piggyback with bypass and Smart-Shox** Technology featuring DDA Valve (Dynamic Damping Adjustment) **Smart-Shox was developed in conjunction with Tractive Industries, a market leader in the suspension industry |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Tire | 24 x 8-12 |
| Rear Tire | XPS Trac Force 32 x 10 x 15 in. |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
| Wheels | 15 in. cast-aluminum beadlock |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 27" w x 79.9" l |
| Seat Height | 32.4 in |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Wheelbase | 102 in (2,591 mm) |
| Ground Clearance | 16 in (406 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
Weights
| Dry Weight | 417 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
| Magneto | 850-W |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | LED headlight, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2024 Honda FourTrax Recon use?
A 2024 Honda FourTrax Recon uses Gasoline.
What type of engine does the 2024 Honda FourTrax Recon have?
The 2024 Honda FourTrax Recon is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Backup camera?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Heated seats?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Android Auto?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Bluetooth?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Keyless entry?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Push start?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Navigation?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Leather seats?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Third row seats?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Tow package?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Head up display?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda FourTrax Recon have Cooled seats?
No, the 2024 Honda FourTrax Recon is not equipped with Cooled seats.

