
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 2nd | 14:48 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Front Wheel | 1.60 x 21" |
| Rear Wheel | 2.15 x 18" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Seat Height | 32.7 in |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Features | Adjustable passenger footboards | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | Driver and passenger heated grips | Driver and passenger heated seats | Fully panted LinQ compatible top case with passenger backrest | Colored rear panel | Adjustable side wind deflectors - lower & upper | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2024 Honda CB1000R Black Edition use?
A 2024 Honda CB1000R Black Edition uses Gasoline.
What is the 2024 Honda CB1000R Black Edition fuel capacity?
A 2024 Honda CB1000R Black Edition has the fuel capacity of 4 gallons.
What transmission does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with a 998cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Honda CB1000R Black Edition?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition has a wheelbase of 57.3.
What type of engine does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2024 Honda CB1000R Black Edition cooled?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with a Injection. PGM-FI Fuel injection with automatic enrichment circuit and 36mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with a Electric starter.
What is the 2024 Honda CB1000R Black Edition compression ratio?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition has a compression ratio of 11.6:1.
What type of front brakes does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. front brakes.
What type of rear brakes does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have?
The 2024 Honda CB1000R Black Edition is equipped with Single disc. ABS. Single-piston caliper. rear brakes.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Backup camera?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Heated seats?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Android Auto?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Bluetooth?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Keyless entry?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Push start?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Navigation?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Leather seats?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Third row seats?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Tow package?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Head up display?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda CB1000R Black Edition have Cooled seats?
No, the 2024 Honda CB1000R Black Edition is not equipped with Cooled seats.

