
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
| Wheels | 8-spoke cast |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 136.6" l x 81.1" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2016 Honda CB use?
A 2016 Honda CB uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Honda CB have?
The 2016 Honda CB has a drivetrain.
What engine does the 2016 Honda CB have?
The 2016 Honda CB is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2016 Honda CB have?
The 2016 Honda CB is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2016 Honda CB?
The 2016 Honda CB has floorplan CB500XAG.
Does the 2016 Honda CB have Automatic climate control?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Honda CB have Backup camera?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Honda CB have Heated seats?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Honda CB have Apple CarPlay?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Honda CB have Android Auto?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Honda CB have Bluetooth?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Honda CB have Keyless entry?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Honda CB have Push start?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Push start.
Does the 2016 Honda CB have Navigation?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Honda CB have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Honda CB have Leather seats?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Honda CB have Wireless phone charging?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Honda CB have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Honda CB have Wifi hotspot?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Honda CB have Third row seats?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Honda CB have Tow package?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Honda CB have Head up display?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Honda CB have Cooled seats?
No, the 2016 Honda CB is not equipped with Cooled seats.

