
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 31.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 315 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS use?
A 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS uses Gasoline.
What engine does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have?
The 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is equipped with a 1832cc 4-stroke H6 engine.
What type of engine does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have?
The 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Automatic climate control?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Backup camera?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Heated seats?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Apple CarPlay?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Android Auto?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Bluetooth?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Keyless entry?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Push start?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Push start.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Navigation?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Leather seats?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Wireless phone charging?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Wifi hotspot?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Third row seats?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Tow package?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Head up display?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS have Cooled seats?
No, the 2008 HONDA Goldwing ABS Audio / Comfort / Navi / ABS is not equipped with Cooled seats.

