
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlamps |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda Grom ABS use?
A 2026 Honda Grom ABS uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda Grom ABS have?
The 2026 Honda Grom ABS is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Grom ABS have?
The 2026 Honda Grom ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Backup camera?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Heated seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Android Auto?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Push start?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Navigation?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Leather seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Third row seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Tow package?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Head up display?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Grom ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Grom ABS is not equipped with Cooled seats.

