Hot

Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.8" w x 36.4" h |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 110F use?
A 2026 Honda CRF 110F uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda CRF 110F have?
The 2026 Honda CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 110F have?
The 2026 Honda CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 110F is not equipped with Cooled seats.

