Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic (CVT) with reverse function |
| Gearbox | Automatic |
Suspension
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Front Suspension | Double wishbone. KYB HPG with preload ajdustment |
| Rear Suspension | Multi-link mono swing arm. KYB HPG with remote reservoir 4-position compression adjustable damping and preload adjustment |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Nissin 2-piston floating calipers |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single piston caliper. |
Tires
| Wheels | Two front wheels. 5-spoke. Deep black, machined and tinted rims |
| Front Tire | 145/60-R16 |
| Rear Tire | 205/45-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.3" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 67.3 in (1,709 mm) |
| Seat Height | 24.8 in (629 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 617.3 lbs (280 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Warranty | 1-year BRP Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe use?
A 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe?
The 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe has floorplan SXS10M5DLS.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Push start?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 1000-5 Deluxe is not equipped with Cooled seats.

