
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate assist and slipper wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Rear Travel | 4.3 in (109 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Brigdestone Exedra tires |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 52.4" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (124 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 963 lbs (436.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | LCD display |
| Warranty | 1 year limited factory warranty |
What type of fuel does a 2025 Honda NC750X DCT use?
A 2025 Honda NC750X DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda NC750X DCT have?
The 2025 Honda NC750X DCT has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda NC750X DCT have?
The 2025 Honda NC750X DCT is equipped with a 745cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Honda NC750X DCT have?
The 2025 Honda NC750X DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda NC750X DCT?
The 2025 Honda NC750X DCT has floorplan NC750XDS.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Backup camera?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Heated seats?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Android Auto?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Bluetooth?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Keyless entry?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Push start?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Navigation?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Leather seats?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Third row seats?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Tow package?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Head up display?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda NC750X DCT have Cooled seats?
No, the 2025 Honda NC750X DCT is not equipped with Cooled seats.

