
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 45" h |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Storage Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36 Gallons (136+ Liters) of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Cage Type | Chassis: Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R use?
A 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have?
The 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is equipped with a 259cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R?
The 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R has a wheelbase of 52.2.
What type of engine does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have?
The 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Backup camera?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Heated seats?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Android Auto?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Push start?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Navigation?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Leather seats?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Third row seats?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Tow package?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Head up display?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Montesa Cota 4RT 260R is not equipped with Cooled seats.

