
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 45:16 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Front Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30" w x 40.1" h |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Seat Height | 25.7 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Towing Capacity | 2,041 lbs (4,500 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
Weights
| Dry Weight | 553.3 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
What type of fuel does a 2025 Honda Dax 125 use?
A 2025 Honda Dax 125 uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda Dax 125 have?
A 2025 Honda Dax 125 has 11 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Honda Dax 125 have?
The 2025 Honda Dax 125 is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Dax 125?
The 2025 Honda Dax 125 has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 Honda Dax 125 have?
The 2025 Honda Dax 125 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Push start?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Navigation?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Tow package?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Head up display?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Cooled seats.

