
Drivetrain
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Chain Type | Shaft |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Dual A-Arm IRS |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
| Rear Shocks | FOX 2.5 Podium Live Valve with Bottom-Out Control (Electronically Controlled Damping) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN | Tire Ply Rating: 8-Ply Rated |
| Rear Tire | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN | Tire Ply Rating: 8-Ply Rated |
| Wheels | Aluminum |
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 71.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 81 in (2,060 mm) |
| Seat Height | 27.4 in (696 mm) |
| Ground Clearance | 14 in (360 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 1,684 lbs (764 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Steering | Tilt: Standard |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Lighting | Dual LED Headlights, 1250lm Low Beam, 2300lm High Beam, Dual LED Tail Lights |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Instrumentation | Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, DC Outlet, USB Charge Port, Automatic Speed Limiting in 2 mph increments starting at 16 mph to max speed. |
What type of fuel does a 2025 Honda Dax 125 use?
A 2025 Honda Dax 125 uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda Dax 125 have?
A 2025 Honda Dax 125 has 11 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Honda Dax 125 have?
The 2025 Honda Dax 125 is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Dax 125?
The 2025 Honda Dax 125 has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 Honda Dax 125 have?
The 2025 Honda Dax 125 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Push start?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Navigation?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Tow package?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Head up display?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Dax 125 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Dax 125 is not equipped with Cooled seats.

