
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda CBR500R ABS use?
A 2025 Honda CBR500R ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda CBR500R ABS have?
A 2025 Honda CBR500R ABS has 43 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda CBR500R ABS have?
The 2025 Honda CBR500R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CBR500R ABS have?
The 2025 Honda CBR500R ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CBR500R ABS?
The 2025 Honda CBR500R ABS has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2025 Honda CBR500R ABS have?
The 2025 Honda CBR500R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Backup camera?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Heated seats?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Android Auto?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Push start?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Navigation?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Leather seats?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Third row seats?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Tow package?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Head up display?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Cooled seats.

